Titulní obrázek

Volvo V40 - první auto s airbagy pro chodce

Model Volvo V40 má jednu velkou přednost. Je to první vůz, který se může pochlubit airbagy pro chodce. Za pozornost však stojí i další technické vymoženosti. Nejvíc se o novém Volvu V40 mluví hlavně ve spojení s airbagem pro chodce. Model se však může pochlubit i dalšími vymoženostmi. Netypická je i samotná koncepce - trochu kombi, trochu hatchback a něco z MPV.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Design je tradiční pro modely Volvo. Prvky má z menší D30 a legendárního modelu P1800. Uvnitř vozu nalezneme přístrojový panel Sensus. Jen u nás se předpokládá prodej 90 tisíc kusů.

Velkou novinkou je tedy airbag pro chodce. Je to systém, který pracuje díky sedmi čidlům. Ty hned informují řídící jednotku. Blíži-li se nevyhnutelná srážka, a počítač vyhodnotí objekt jako člověka, nadlehčí v zadní části kapotu. Z té pak vystřelí airbag ve tvaru U. Kapota má poté funkci tlumiče nárazu. Airbag navíc pokryje část se stěrači a A-sloupky, které mají při srážce s člověkem často velmi špatné následky.

Airbagy pro posádky jsou samozřejmostí. Najdeme zde čelní, boční, hlavový, ale i kolenní u řidiče. Volvo V40 svou bezpečnost zvětšuje i varovným systémem mrtvých úhlů BLIS, dokáže vás upozornit třeba na vozidlo vyjíždějící ze strany. Z motorů jsou na výběr 3, a to tři benzínové a tři naftové jednotky, které mají velmi rozumné odstupňování výkonu.

Základem naftových jednotek je řadový čtyřválec D2 o objemu 1560 ccm, s výkonem 115 koní v kombinaci s točivým momentem 270 Nm. Funkce overboost zařídí dalších 15 Nm k dobru, což se hodí hlavně při předjíždění. Obě výkonnější jednotky už nabídnou pětiválec D3 o objemu 1984 ccm s výkonem 150 koní a točivým momentem 350 Nm. Nejsilnější vznětová jednotka, která nese označení D4 počítá se stejným objemem, výkon je tu 177 koní, točivý moment je 400 Nm.